Fire Commissioners

Paul Downey , John Campbell , James Downing

Fire Headquarters

District Chief – Craig Haslam , Deputy Chief/Training Officer – Dan Oakley , Division Chief/Wildfire Mitigation – Ron Wempen , Office Manager – Colleen Forbis , Volunteer Coordinator – Kayla Brown , Building Maintenance – Brian Markowski , Shop Supervisor – Bruno Bonella , Shop – Brian Hutchins , Shop – Kaleb Jones

Battalion 1

Battalion Chief – Chaz Brown, Assistant Chief – Dalton Sanders, Members – Dallan Apadaca, Kalie Glines, Leo Hanway II, Bill Hitt, Joe Irvin, Joe Metzler, Sean Morrison, Jeff Motisi, Shawn Raymond, Jesse Snyder, James Witt

Battalion 2

Fremont County Fire Protection Battalion 2 - Lysite

Battalion Chief – Larry Allen

Assistant Chief – Robert Philp

 Members – Jarrod Hendry, Michael McCoy, Steven Schrock

Battalion 3

Fremont County Fire Protection Battalion 3 - Lander Rural

Battalion Chief – Trent Jones
Assistant Chief – Thomas Sparks

Members – Heidi Anesi, Terry Cachelin, William Cordova,
Blake Davison, Austin Drake, Richard Filman,
Thomas Filman, James Freeman, Cody Groenewold,
Mike Haase, Harley Hamilton, Field Iiams, Marta Johann,
Craig Johnson, Nick Johnson, Kaleb Jones, Hyle Miller,
Eric Moore, Tyler Oakley, Patricia Oakley,
George Plumlee, Tucker Prante, Don Reynolds, Brynn Robeson, Pat White

Battalion 4

Fremont County Fire Protection Battalion 4 - Missouri Valley

Battalion Chief – Jon McConahay
Assistant Chief
– Cody Martin

Members
– Sam Ballard, John Campbell, Charmayne Dewey, Paul Downey, Blake Fegler, Tyler Foxworthy, Chad Gardner, Kelly Gardner, McLean Gardner, Justin Helton, Traci Helton, Cole Horton, Tyrell Lawrence, Brian Markowski, Garrett Neil, Morgan Neil, Walt Neil, Randy Schrinar, Steve Weber

Battalion 5

Fremont County Fire Protection Battalion 5 - Morton/Kinnear

Battalion Chief – Mike Sparks,
Assistant Chief
– Thomas Beasley

Members – James Gardner, Jeff Gillett, Les Hammerstrom, Austin Johnson, Marvin Schmidt, Cody Scott

Battalion 6 - Crowheart

Battalion Chief – Ben Rux
Assistant Chief
– Nate Hindman

Members – Jeff Bates, Neelon Crawford, James Downing, Jeremy Haslam, Reece Hindman, Kirk Koch, Richard Lowe, Katie Stafford, Rio Stafford

Battalion 7 - Pavillion

Battalion Chief – Garrett Klein
Assistant Chief – Eric Locker

Members – Raymond Choate, Richard Denke, Jess Evans, Morgan Jamerman, Joe Meade, Bobby Petersen, Eugene Raymond, Rich Rogers.

Battalion 8 - Midvale

Battalion Chief РDonovan Detimore 
Assistant Chief – Phillip Courchesne


Members – Gage Bartlett, Nick Brazil, Dace Cooper, James Cunningham, Bryar Detimore, Garth Eckert, Brent Faler, Shay Horton, Nolan Jessop, Darby Johnson, Marvin Jordan, Rocky McWilliams, Candace Miller, Mike Miller, Mike Phillips, Brayden Sims.

 

Battalion 9 - Atlantic City

Battalion Chief – John ‘Red’ Fyler

Members – Michele Fyler, Kyle Heinrich

Battalion 10 - Hudson

Battalion Chief – Tyler Downing
Assistant Chief – Brady Hamilton

Members – Bruno ‘Zeke’ Bonella, Jared Hamilton, Lance Hamilton, Archie Hanson, Branden Hillger, Robert Marcus, Davette Mock, Matthew Ogden

Battalion 11 - North Portal

Battalion Chief – Lance Jordan
Assistant Chief – Steve Stajduhar

Members – Don Dechert, Dennis Horton, Gary Huxtable, Sterling Stajduhar  

Battalion 12 - Fort Washakie

Battalion Chief – Kevin Ferris Sr
Assistant Chief
– Kenneth Ferris

Members – Kevin Ferris Jr, George Guina, Richard Mireau

Battalion 14 - Shoshoni

Battalion Chief – Mike Streeter
Assistant Chief – Charlie DeWitt

Members – Dorothy Dimick, Mike Dimick, Drew Dye, Kevin Keller, Kinney Keller, Jody Lange, Andrew O’Neill, Sady O’Neill